طرح درس مشاوره با سالمندان
دانشگاه شهید چمران اهواز
طرح درس : مشاوره با سالمندان
نیمسال دوم : 99-1398
دوره : کارشناسی ارشد مشاوره مشاوره توانبخشی
تعداد واحد : 1+1
زمان تشکیل کلاس : دوشنبه ساعت 16-18
استاد درس : دکتر رضا خجسته مهر
مرتبه استادی : استاد تمام گروه مشاوره
توصیف درس : تمرکز اساسی این درس اساساً برموارد ذیل است:
کیفیت زندگی سالمندان
مصاحبه با سالمندان
کیفیت خواب سالمندان
مبانی روانشناسی سالمندی
آثار بیولوزیکی و فیزیولوزیکی رفتار سالمندان
فرایند های روانی اجتماعی سالمندان
جایگاه سالمندان در فرهنگ ها و دیدگاه های اعتقادی جوامع مختلف
مشکلات جسمانی، روانی و اجتماعی سالمندان
اهمیت و ضرورت مشاوره با سالمندان
رویکرد های مشاوره و رواندرمانی سالمندان
اهداف عمده درس :
آشنایی دانشجویان با ویژگی های سالمندان و تغییر زندگی سالمندی و شناخت مشکلات و مسائل آن و نحوه کمک به آنان. از دانشجو انتظار میرود پس از گذزاندن این درس بتواند با سالمندان مشاوره اثربخش داشته باشد.
رفتار ورودی : از دانشجویان انتظار می رود پیش از شروع این درس با اصطلاح شناسی این درس آشنایی داشته باشند. آگاهی دانشجویان از اهداف و انتظارات از دیگر رفتارهای ورودی این درس است
روش تدریس : در این درس از روش پرسش و پاسخ و بحث گروهی استفاده می شود.
حضور و شرکت در کلاس : همه دانشجویان ملزم به شرکت در کلاس درس هستند. خواندن مطالب درسی قبل از جلسه کلاس و شرکت در بحث های کلاسی الزام آور است و نقش اساسی درارزیابی عملکرد دانشجو دارد.
شیوه ارزیابی دانشجو
نمره | تکلیف |
4 | 1-حضور در کلاس |
5 | 2-شرکت در بحث های گروهی و ارائه |
6 | 3-گزارش شفاهی مصاحبه با سه نفر سالمند و ارائه کتبی این گزارش به استاد درس |
5 | 4-امتحان پایان ترم |
20 | نمره کل : |
برنامه زمانی، عناوین و شیوه تدریس در جدول زیر آمده است.
گزارش برگزاری جلسات مشاوره با سالمندان- نیمسال تحصیلی دوم سال 98-99
روش تدریس | عنوان جلسه | تاریخ برگزاری جلسات | شماره جلسات |
حضوری و ارائه ی مباحث توسط استاد | آشنایی با مقدمات مشاوره سالمندی و شرح وظایف و تکالیف | 13/11/1398 | 1 |
حضوری و تدریس با روش پرسش و پاسخ و ارائه ی دانش جویان با استفاده از پاورپوینت | آشنایی با روش های دستیابی به اطلاعات در مباحث سالمندی | 20/11/1398 | 2 |
حضوری و پرسش و پاسخ و ارائه همراه با پاورپوینت مربوطه | معرفی پایگاه های اطلاعاتی داخلی و نحوه ی ثبت نام در آنها و ارائه ی سرفصل دروس توانبخشی و مشاوره سالمندی | 27/11/1398 | 3 |
حضوری و ارائه با استفاده از پاورپوینت و پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان | مصاحبه ی بالینی با سالمندان | 4/12/1398 | 4 |
عدم برگزاری کلاس به علت عدم حضور دانش جویان در شرایط شیوع کرونا | - | 11/12/1398 | 5 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان | ارائه ی چارچوب مصاحبه ی بالینی با سالمندان | 24/1/1399 | 6 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | ادامه ارائه ی روش مصاحبه بالینی و تشخیصی با سالمندان | 31/1/1399 | 7 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه و پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | ارائه ی مقاله ی لاتین کیفیت زندگی و سطح عملکرد و رابطه ی آن ها با اختلالات روانی و جسمانی | 7/2/1399 | 8 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | بررسی ابزار ارزیابی ناتوانی و مصاحبه تشخیصی بین المللی و کیفیت زندگی | 14/2/1399 | 9 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | بررسی اختلالات روانی و جسمانی و متغیرهای جمعیت شناختی مرتبط با کیفیت زندگی در سالمندان و ارائه ی مصاحبه ی تشخیصی بین المللی | 28/2/1399 | 10 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | تحلیل بحث و نتیجه گیری مقاله ی لاتین کیفیت زندگی | 9/3/1399 | 11 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | بررسی مصاحبه ی بالینی بر اساس منابع جدید لاتین | 11/3/1399 | 12 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | ادامه ی مبحث مصاحبه ی بالینی اختلالات روانی | 18/3/1399 | 13 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | بررسی کیفیت خواب در سالمندان و مسائل آن | 1/4/1399 | 14 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | مرور نهایی بر مباحث سالمندان و بررسی اختلالات روانی مرتبط با کیفیت خواب | 2/4/1399 | 15 |
منبع درس :
1-Mohlman .j ,Rutgers.Clinical Interviewing with older adults( 2012). Cognitive and Behavioral Practice, 89-100.
2-grassi et al. Quality of life,level of functioning and its ralationship with mental and physical disorders in the elderly:results from the MentDis-ICF65+ study 2020. Health and quality of life out comes,18(1). https://doi.org/10.1186/s12955-020-01310-6
3-Ning li,Guangming xu,gong chen, xiaoying zheng. Sleep quality among chinese elderly 2019. Archives of Gerontology and Geriatics journal.
-4کتاب اصول و فنون راهنمایی و مشاوره ی سالمندان تالیف حسن عبدالله زاده و حسین زارع.
دانشگاه شهید چمران اهواز
طرح درس : مشاوره با سالمندان
نیمسال دوم : 99-1398
دوره : کارشناسی ارشد مشاوره مشاوره توانبخشی
تعداد واحد : 1+1
زمان تشکیل کلاس : دوشنبه ساعت 16-18
استاد درس : دکتر رضا خجسته مهر
مرتبه استادی : استاد تمام گروه مشاوره
توصیف درس : تمرکز اساسی این درس اساساً برموارد ذیل است:
کیفیت زندگی سالمندان
مصاحبه با سالمندان
کیفیت خواب سالمندان
مبانی روانشناسی سالمندی
آثار بیولوزیکی و فیزیولوزیکی رفتار سالمندان
فرایند های روانی اجتماعی سالمندان
جایگاه سالمندان در فرهنگ ها و دیدگاه های اعتقادی جوامع مختلف
مشکلات جسمانی، روانی و اجتماعی سالمندان
اهمیت و ضرورت مشاوره با سالمندان
رویکرد های مشاوره و رواندرمانی سالمندان
اهداف عمده درس :
آشنایی دانشجویان با ویژگی های سالمندان و تغییر زندگی سالمندی و شناخت مشکلات و مسائل آن و نحوه کمک به آنان. از دانشجو انتظار میرود پس از گذزاندن این درس بتواند با سالمندان مشاوره اثربخش داشته باشد.
رفتار ورودی : از دانشجویان انتظار می رود پیش از شروع این درس با اصطلاح شناسی این درس آشنایی داشته باشند. آگاهی دانشجویان از اهداف و انتظارات از دیگر رفتارهای ورودی این درس است
روش تدریس : در این درس از روش پرسش و پاسخ و بحث گروهی استفاده می شود.
حضور و شرکت در کلاس : همه دانشجویان ملزم به شرکت در کلاس درس هستند. خواندن مطالب درسی قبل از جلسه کلاس و شرکت در بحث های کلاسی الزام آور است و نقش اساسی درارزیابی عملکرد دانشجو دارد.
شیوه ارزیابی دانشجو
نمره | تکلیف |
4 | 1-حضور در کلاس |
5 | 2-شرکت در بحث های گروهی و ارائه |
6 | 3-گزارش شفاهی مصاحبه با سه نفر سالمند و ارائه کتبی این گزارش به استاد درس |
5 | 4-امتحان پایان ترم |
20 | نمره کل : |
برنامه زمانی، عناوین و شیوه تدریس در جدول زیر آمده است.
گزارش برگزاری جلسات مشاوره با سالمندان- نیمسال تحصیلی دوم سال 98-99
روش تدریس | عنوان جلسه | تاریخ برگزاری جلسات | شماره جلسات |
حضوری و ارائه ی مباحث توسط استاد | آشنایی با مقدمات مشاوره سالمندی و شرح وظایف و تکالیف | 13/11/1398 | 1 |
حضوری و تدریس با روش پرسش و پاسخ و ارائه ی دانش جویان با استفاده از پاورپوینت | آشنایی با روش های دستیابی به اطلاعات در مباحث سالمندی | 20/11/1398 | 2 |
حضوری و پرسش و پاسخ و ارائه همراه با پاورپوینت مربوطه | معرفی پایگاه های اطلاعاتی داخلی و نحوه ی ثبت نام در آنها و ارائه ی سرفصل دروس توانبخشی و مشاوره سالمندی | 27/11/1398 | 3 |
حضوری و ارائه با استفاده از پاورپوینت و پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان | مصاحبه ی بالینی با سالمندان | 4/12/1398 | 4 |
عدم برگزاری کلاس به علت عدم حضور دانش جویان در شرایط شیوع کرونا | - | 11/12/1398 | 5 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان | ارائه ی چارچوب مصاحبه ی بالینی با سالمندان | 24/1/1399 | 6 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | ادامه ارائه ی روش مصاحبه بالینی و تشخیصی با سالمندان | 31/1/1399 | 7 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه و پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | ارائه ی مقاله ی لاتین کیفیت زندگی و سطح عملکرد و رابطه ی آن ها با اختلالات روانی و جسمانی | 7/2/1399 | 8 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | بررسی ابزار ارزیابی ناتوانی و مصاحبه تشخیصی بین المللی و کیفیت زندگی | 14/2/1399 | 9 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث | بررسی اختلالات روانی و جسمانی و متغیرهای جمعیت شناختی مرتبط با کیفیت زندگی در سالمندان و ارائه ی مصاحبه ی تشخیصی بین المللی | 28/2/1399 | 10 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | تحلیل بحث و نتیجه گیری مقاله ی لاتین کیفیت زندگی | 9/3/1399 | 11 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | بررسی مصاحبه ی بالینی بر اساس منابع جدید لاتین | 11/3/1399 | 12 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | ادامه ی مبحث مصاحبه ی بالینی اختلالات روانی | 18/3/1399 | 13 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | بررسی کیفیت خواب در سالمندان و مسائل آن | 1/4/1399 | 14 |
آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث | مرور نهایی بر مباحث سالمندان و بررسی اختلالات روانی مرتبط با کیفیت خواب | 2/4/1399 | 15 |
منبع درس :
1-Mohlman .j ,Rutgers.Clinical Interviewing with older adults( 2012). Cognitive and Behavioral Practice, 89-100.
2-grassi et al. Quality of life,level of functioning and its ralationship with mental and physical disorders in the elderly:results from the MentDis-ICF65+ study 2020. Health and quality of life out comes,18(1). https://doi.org/10.1186/s12955-020-01310-6
3-Ning li,Guangming xu,gong chen, xiaoying zheng. Sleep quality among chinese elderly 2019. Archives of Gerontology and Geriatics journal.
-4کتاب اصول و فنون راهنمایی و مشاوره ی سالمندان تالیف حسن عبدالله زاده و حسین زارع.